Zwiększająca się liczba transakcji handlowych, duża wartość zwierzęcia, wysokie koszty leczenia oraz rosnąca świadomość osób kupujących konie sprawiła, że i badania kupno-sprzedaż zyskują obecnie na popularności.  Badanie takie zalecane jest przy każdej transakcji handlowej.

Głównym celem badania kupno-sprzedaż jest uzyskanie jak największej ilości informacji i tym samym ocenia aktualnego stanu zdrowia danego zwierzęcia. W skład badania wchodzi dokładne badanie kliniczne, na które składa się:

– badanie w spoczynku- ocena budowy i kondycji zwierzęcia, badanie układu oddechowego i osłuchiwanie serca, ocena wyglądu błon śluzowych;

-badanie ortopedyczne w ruchu- na twardym i miękkim podłożu, po prostej i na łukach, zawierające próby zginania;

– próba wysiłkowa- pozwala wyłapać wady układu oddechowego i krwionośnego;

-badanie endoskopowe dróg oddechowych- głównie pod kątem dychawicy świszczącej,ale też występowania innych wad, np cyst nagłośni;

-badanie okulistyczne;

– badanie radiologiczne – standardowo 12 projekcji (miejsc, w których najczęściej lokalizują się zmiany), choć coraz częściej kupujący decydują się rozszerzyć badanie o dodatkowe zdjęcia RTG.

Ponadto możliwe jest rozszerzenie badania o:

-badanie USG ścięgien;

– badanie krwi w kierunku substancji zakazanych (leki przeciwzapalne, dopingujące, psychotropowe).

 

Po zakończonym badaniu osoba zlecająca otrzymuje protokół z przeprowadzonego badania oraz komplet zdjęć RTG (ewentualnie również badanie USG) w wersji elektronicznej. Możliwe jest również uzyskanie protokołu z badania w języku angielskim lub niemieckim.

Kontakt - całodobowa pomoc

EQUIVET SZPITAL DLA KONI

Adres: Gęsice 8, 55-216 Domaniów

Telefon: +48 601 940 577 , +48 663 900 133

E-mail: biuro@szpitalkoni.pl

Godziny otwarcia: czynne całą dobę

lek. med. wet. Paweł Golonka

Telefon: +48 601 940 577

E-mail: pawel.golonka@szpitalkoni.pl