Dychawica świszcząca (RORER), jest istotną jednostką chorobową układu oddechowego koni, polegającą na częściowym porażeniu krtani, najczęściej lewostronnym, rzadziej obustronnym a wyjątkowo rzadko prawostronnym. Spowodowane jest to zaburzeniami w przewodnictwie nerwu krtaniowego wstecznego. Zmiany polegają na stopniowym zaniku w nerwie krtaniowym osłonek mielinowych poszczególnych włókien nerwowych. Prawidłowe odwodzenie chrząstki nalewkowatej i napinania fałdu głosowego zostaje zaburzone bądź uniemożliwione podczas fazy wdechu. Prowadzi to do stopniowego opadnięcia chrząstki nalewkowatej do światła krtani oraz zwiotczenie fałdu głosowego, tak więc szpara głośni zwęża się. Prościej mówiąc koń ma utrudnione oddychanie, przede wszystkim aspirowanie powietrza, co ujawnia się szczególnie podczas wzmożonego wysiłku.

Objawy– patologiczne dźwięki podczas ruchu konia(świst), konie dotknięte tym schorzeniem, ze względu na utrudnione oddychanie są mniej wydajne i szybko się męczą.

Leczenie jest operacyjne. Plastyka krtani, metoda z wyboru, jaka została przedstawiona na fotografiach u naszego pacjenta. Polega na zastąpieniu porażonego mięśnia protezą (laryngoplastyka), w celu trwałego odwiedzenia opadniętej chrząstki oraz ventriculectomii ( usunięcie kawałka błony śluzowej krtani leżącej tylnie od fału głosowego). Udowodniono, że połączenie obu tych metod daje najlepszą skuteczność.

leryngoplastyka

leryngoplastyka

leryngoplastyka

leryngoplastyka

leryngoplastyka

leryngoplastyka

widoczna proteza krtani

widoczna proteza krtani

ventriculectomia

ventriculectomia

wygląd ran po operacji

wygląd ran po operacji

pacjent na drugą dobę po zabiegu

pacjent na drugą dobę po zabiegu

 

Kontakt - całodobowa pomoc

EQUIVET SZPITAL DLA KONI

Adres: Gęsice 8, 55-216 Domaniów

Telefon: +48 601 940 577 , +48 663 900 133

E-mail: biuro@szpitalkoni.pl

Godziny otwarcia: czynne całą dobę

lek. med. wet. Paweł Golonka

Telefon: +48 601 940 577

E-mail: pawel.golonka@szpitalkoni.pl