Konie sportowe ze względu na obciążenia treningowe jakim są poddawane wymagają szczególnej troski i programu profilaktycznej opieki weterynaryjnej. Dokładnie takie samo zjawisko zachodzi w odniesieniu do ludzkich sportowców- nad ich sukcesem pracuje szereg specjalistów, są to nie tylko trenerzy, ale też lekarze, rehabilitanci, masażyści czy dietetycy. Chcąc osiągać sukcesy na hipodromach opiekun konia sportowego powinien stworzyć mu jak najlepsze możliwości rozwoju i na bieżąco kontrolować jego stan zdrowia. Należy zaliczyć tu:

– odpowiednie warunki do treningu- szczególną uwagę należy zwrócić na podłoże, na którym będą trenować,

– prawidłowa opieka kowalska (ewentualne kucie ortopedyczne);

– zbilansowana dieta- optymalna zawartość wszystkich składników odżywczych do obciążeń nakładanych na zwierze (może okazać się pomocny monitoring mikro-, makro-elementów i elektrolitów we krwi, oraz pierwiastków śladowych we włosie);

– regularne badania krwi (biochemia i morfologia), przynajmniej dwa razy w roku (przed i po sezonie startowym);

– kontrola stopnia obciążenia treningiem ( regularne oznaczanie enzymów mięśniowych podczas sezonu startowego);

– przeglądowe badanie ortopedyczne (kilkukrotnie podczas sezonu startowego, może pomóc wyłapać nieregularność zanim dojdzie do poważnej kontuzji);

– kontrola stanu uzębienia- dwa razy w roku.

– odpowiednia suplementacja (preparaty wspomagające układ ruchu (wzmacniające ścięgna, wspomagające chrząstkę stawową, czy rozbudowę mięśni), witaminy,  elektrolity).

 

Jako klinika wychodzimy na przeciw Państwa oczekiwaniom i gotowi jesteśmy pomóc w rozwoju Waszych sportowców na każdym etapie treningu. Sukcesy, które osiągają nasi podopieczni dają nam wiele radości i satysfakcji.

 

CSC_0443

Kontakt - całodobowa pomoc

EQUIVET SZPITAL DLA KONI

Adres: Gęsice 8, 55-216 Domaniów

Telefon: +48 601 940 577 , +48 663 900 133

E-mail: biuro@szpitalkoni.pl

Godziny otwarcia: czynne całą dobę

lek. med. wet. Paweł Golonka

Telefon: +48 601 940 577

E-mail: pawel.golonka@szpitalkoni.pl